Strategia content marketing

Jak wypromować swoją firmę i skutecznie zwiększyć sprzedaż produktów i usług?

Jednym z najważniejszych elementów dzisiejszego marketingu jest content marketing. Dobrze napisane i wypromowane teksty nie tylko zwiększają sprzedaż, świadomość i popularność marki, ale także zaufanie do firmy. Dobrze poprowadzona kampania content marketingowa skutecznie wspiera również działania SEO i poprawia widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Sprawdź najważniejsze elementy strategii content marketingowej.

Strategia content marketing, co to jest i jak wygląda w praktyce?

Content marketing jest podstawowym elementem działań marketingowych. Już od dawien dawna dobrze skonstruowane treści były cenione w świecie marketingu. Nie każdy jednak przykłada do nich wagę. Internauci stali się odporni na reklamy i kolorowe banery, dogłębnie szukając informacji na każdy temat. Dodatkowo wyszukiwarka Google najzwyczajniej w świecie potrafi rozróżnić dobre teksty od tych byle jakich. Dzięki zaawansowanym algorytmom, które analizują treści, potrafi odpowiednio je wynagrodzić wysokimi lub odległymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Marketing treści bezkonkurencyjnie angażuje i pozyskuje nowych klientów, zwiększając konwersję i zyski.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, inwestując w dobry content, jednocześnie docierasz do użytkowników oraz poprawiasz autorytet swojej strony w oczach wyszukiwarki.

Co to jest strategia content marketing?

Strategia content marketing to wszystkie działania mające na celu promowanie Twojej firmy za pomocą treści wysokiej jakości. Tworzenie i rozpowszechnianie dobrych tekstów marketingowych ma na celu dotarcie do określonej grupy odbiorców.  Zainteresowanie klientów produktem czy usługą powinno być wykonane w taki sposób, aby klienci skorzystali z Twojej oferty, co w efekcie przyniesie wymierne korzyści w postaci zysków.

Strategia content marketing to nie tylko wysokiej jakości teksty napisane w odpowiedni sposób, to także cały szereg działań, które pomagają w osiągnięciu celu. Przekazując czytelnikom jakąś wartość, odpowiadając na ich pytania i potrzeby, budujesz z nimi relacje i angażujesz ich do działania.

Kampania content marketingowa skutecznie przebija reklamy tekstowe i graficzne, które użytkownicy postrzegają jako nachalne i skutecznie je blokują przeróżnymi programami.

Jak w praktyce wygląda strategia content marketing?

Strategię content marketingową powinieneś rozpocząć od kilku kroków:

-zdefiniowania celów, jakie ma osiągnąć

Celem każdej kampanii marketingowej jest wspieranie sprzedaży, pozyskiwanie klientów i zwiększanie zysków, określ zatem, jak chcesz je wspierać. Zastanów się, co dokładnie chcesz osiągnąć czy będzie to pozyskiwanie jak największej liczby leadów, duża liczba odsłon Twojej strony, zwiększenie zaangażowania odbiorców, a może wzrost liczby powracających użytkowników?  Każdy cel marketingowy powinien być realny do osiągnięcia.

-doboru odpowiednich narzędzi

Zastanów się jakie narzędzia mogą być Ci przydatne w tworzeniu i wdrażaniu strategii marketingowej. Z całą pewnością, powinieneś zaopatrzyć się w programy do analizy konkurencji i skuteczności kampanii content marketingowej. Najlepszy rozwiązaniem będą płatne opcje ze względu na brak ograniczeń w działaniu. Dobrze, jeśli dopasujesz odpowiednie kody śledzące, które rzetelnie zmierzą ruch i działania podejmowane przez czytelników. Jeśli takich nie posiadasz, to warto wcześniej przygotować profile w mediach społecznościowych.

-analizy obecnej sytuacji firmy

Sprawdź dokładnie jakie zasoby posiada Twoja firma. Ile osób możesz zaangażować w projekt, jaki budżet możesz przeznaczyć na kampanię oraz, czy posiadasz już na stronie jakieś treści, które cieszą się zainteresowaniem. Sprawdź, czy Twoja strona odpowiednio prezentuje się w oczach klientów, co możesz na niej poprawić i jak ją uzupełnić.

-analizy konkurencji

Dowiedz się, jak działa Twoja konkurencja. Prześwietl jej stronę dokładnie i sprawdź, jakie tworzy treści, do kogo je kieruje i z jakich kanałów dystrybucji korzysta. Przeanalizuj, które teksty cieszą się zainteresowaniem i w jaki sposób są linkowane, Sprawdź wszystko, co jest możliwe i zrób to dużo lepiej.

-stworzenia person

Kolejnym etapem jest stworzenie person, czyli idealnych klientów, do których będziesz kierował oferty. Takich person możesz stworzyć nawet kilkanaście i do każdej przyporządkować inne treści. Każda persona będzie reprezentowała inną grupę docelową.

Przyporządkuj jak najwięcej informacji na temat danej grupy np. przedział wiekowy, miejsce zamieszkania, styl życia, problemy, z jakimi się zmagają, czego się boją, gdzie robią zakupy i jak możesz im pomóc. Zbierz wszystkie możliwe informacje, aby odpowiednio dopasować treści.

-realizacji kreatywnych treści

Zastanów się nad ciekawymi tematami i pomysłami, które zaangażują i zaciekawią odbiorców. Zaplanuj czy sam stworzysz odpowiednie teksty, wraz ze swoim zespołem, czy zlecisz to profesjonalistom.

-wyboru kanałów dystrybucji treści

Promocja treści to jeden z najdroższych elementów całej strategii marketingowej dlatego wybierz najefektywniejsze sposoby dotarcia do klientów. Nawet najlepsze teksty nie zostaną przeczytane, jeśli ich nie wypromujesz. Najlepszym sposobem na dotarcie do szerokiego grona odbiorców jest połączenie wielu kanałów. Wystartuj zatem w mediach społecznościowych, nawiąż kontakt z bloggerami, youtuberami i influencerami. Uruchom płatne kampanie Google i facebook, nawiąż współpracę z mediami oraz promuj skutecznie treści w czasopismach branżowych, oraz na jakościowych stronach z dużym ruchem.

Kampania content marketingowa wymaga planu działania i przemyśleń. Wszystkie etapy powinny być skrupulatnie monitorowane i analizowane.

Gdzie można publikować swoje artykuły sponsorowane?

Wielu właścicieli stron i sklepów internetowych zastanawia się gdzie dodawać artykuły sponsorowane, aby dobrze się zareklamować i pozyskać nowych klientów. W Internecie jest mnóstwo miejsc, w których warto się pokazać. Publikacja artykułów powinna pojawić się wszędzie tam, gdzie są potencjalni klienci. Najlepszymi miejscami do działań content marketingowych są:

Whitepress

Jak znaleźć odpowiednie portale branżowe?

Świetnym miejscem na znalezienie wielu wartościowych stron, które odwiedzają setki, tysiące, a nawet miliony użytkowników każdego dnia jest platforma marketingowa  WhitePress. Jest to serwis zrzeszający wydawców, reklamodawców i copywriterów.

Rejestrując się w serwisie, masz możliwość wyszukania i dobrania odpowiedniego miejsca na publikację artykułu sponsorowanego spośród ponad 30 tysięcy stron, blogów i portali branżowych. Po rejestracji masz dostęp do zaawansowanej wyszukiwarki, za pomocą której znajdziesz odpowiednią stronę z określonymi parametrami tj.:

  • liczba odwiedzin
  • jakość strony
  • branża
  • ilość i atrybut zamieszczonych linków
  • URL rating
  • wskaźnik trust follow
  • wielkość ruchu organicznego (semstorm/senuto)

Platforma zintegrowana jest również z narzędziami do analizy działań marketingowych, dzięki temu masz pełen wgląd w skuteczność publikacji i pewność, że strony, na których dodasz artykuł, są najwyższej jakości. To zaledwie kilka z wielu zalet, jakie posiada Whitepress.

Zarejestruj się i zobacz, jak możesz wspomóc swoje działania marketingowe.

Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Wszystko zależy od tego, jakie serwisy internetowe wybierzesz na publikację artykułów sponsorowanych. Jeśli, nastawiasz się na duży ruch i publikację w dużych i znanych portalach cena może sięgać nawet kilka tysięcy złotych za wpis. Ceny uzależnione są w szczególności od branży i jakości strony. Jeśli zdecydujesz się na publikację na mniejszych stronach, ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za wpis.

Strategie content marketing, a seo content

Strategie content marketingu i wszystkie działania z nimi związane, łączą się poniekąd z pozycjonowaniem strony. Dodawanie wysokiej jakości wpisów z linkiem prowadzącym do Twojej strony na portalach powiązanych tematycznie przyczynia się do osiągania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Znana wszystkim wyszukiwarka premiuje właśnie takie działania.

Portale zamieszczające artykuły sponsorowane możemy śmiało podzielić na dwie grupy w zależności od celów, jakie chcemy osiągnąć.

  • Strategie content marketing, które ukierunkowane są na osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce, mają na celu pozyskanie jakościowych linków w pierwszej kolejności, a pozyskiwanie ruchu jest na drugim planie. Duże znaczenie w tym przypadku będą miały parametry mocy i jakości strony. Zadbane serwisy z dużą ilością unikalnej treści, do których prowadzą wysokiej jakości odnośniki, oraz te, które mają wysokie współczynniki, DA i DR, są najbardziej pożądane z punktu widzenia SEO.
  • Z kolei strategia content marketingowa, która ma na celu pozyskanie jak największego ruchu, budowanie świadomości marki i pozyskanie dużej ilości użytkowników, ma nieco inne założenia. W tym przypadku pożądane są strony nawet nieco mniej jakościowe, ale takie, które generują ruch.

Obecnie strategie content marketingowe łączą ze sobą zarówno pozycjonowanie strony, jak i pozyskiwanie klientów. Obie te grupy idą ze sobą w parze, bo publikując artykuł na znanym portalu, zyskujesz duży ruch i jednocześnie jakościowy odnośnik do strony.

Podsumowując, content marketing jest najskuteczniejszym sposobem na reklamę oraz pozycjonowanie strony.

Zobacz prostą drogę do sukcesu

Whitepress